Odpowiedź

karuzela

Już po raz piąty w Świnoujściu rozkręci się Karuzela Cooltury – największa impreza sezonu letniego. Jubileuszowa edycja festiwalu odbędzie się w dniach 19-21 lipca. Po raz pierwszy w historii Karuzela przekroczy granicę i zawita do Heringsdorfu. Hasło tegorocznej imprezy to „Miłość i Działanie”. Podczas imprezy zaplanowano aż 150 wydarzeń na 11 scenach, w tym spotkania autorskie, debaty, koncerty, spektakle teatralne i warsztaty. 20 czerwca w Hotelu Interferie Medical Spa w Świnoujściu odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca Karuzelę Cooltury.

- Zadaliśmy sobie pytanie: ilu znamy żyjących sławnych Niemców? Skończyło się na 5-6 nazwiskach. Podobnie odpowiedzieli Niemcy, którzy wymieniali znanych piłkarzy i Wałęsę. To pokazuje, że jako sąsiedzi znamy się słabo. Stąd narodził się pomysł , aby zrobić polsko-niemiecki festiwal. Przy pomocy ambasadora Niemiec w Warszawie udało nam się – mówi Marek Ratajczak, prezes Fundacji Centrum Twórczości Narodowej, która wraz z miastem Świnoujście, gminą Heringsdorf i województwem zachodniopomorskim jest głównym organizatorem imprezy.

Podczas festiwalu wystąpi ponad 80 osobowości ze świata kultury, mediów, sportu i nauki. Będą koncerty, debaty, spotkania autorskie, spektakle teatralne, występy uliczne i warsztaty. W Forcie Gerharda w Świnoujściu zostanie zrekonstruowana bitwa z czasów I wojny światowej. Swój udział w Karuzeli zapowiedzieli m.in. pierwsze damy Polski (Anna Komorowska) i Niemiec (Daniela Schadt), żona Lecha Wałęsy – Danuta oraz byli premierzy i wicepremierzy Polski – Jan Krzysztof Bielecki i Leszek Balcerowicz.

- Dążymy do tego, aby festiwal odbywał się po obu stronach granicy. Szukamy odpowiedniego partnera po stronie niemieckiej – dodaje M.Ratajczak.

W ramach festiwalu 20 lipca w Heringsdorfie (hotel Maritim) odbędzie się koncert „Otruty Mozart” a 21 lipca monodramat Krystyny Jandy „Danuta W.” Osobisty udział w tym spektaklu zapowiedziały Danuta Wałęsa, Anna Komorowska i Daniela Schadt.

Celem festiwalu jest przełamywanie uprzedzeń i barier. Karuzela Cooltury jest miejscem wymiany osobistych doświadczeń znanych ludzi znanych. Konwencja festiwalu pozwala publiczności przerwać wypowiedź gościa, który używa trudnego, profesorskiego języka. Spotkania często kontynuowane są na promenadzie i w kawiarniach. Publiczność może wylosować i zaprosić na kawę swoją ulubioną gwiazdę.

"Karuzela Cooltury" powstała 11 lat temu. Jednym z jej głównych inicjatorów był reżyser Krzysztof Zanussi.

"Nie ma dwóch kultur: niskiej i wysokiej. Są w kulturze popularnej wartości, które prowadzą do wielkich dzieł. Stąd pomysł zrobienia festiwalu karuzeli, na którym spotka się to, co w kulturze wysokie, i to, co niskie" - mówił wtedy K. Zanussi.

Fot. Sławomir Ryfczyński

Odpowiedz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

[] Najnowsze komentarze

Titel Autor Data
Holdu Pruskiego Anonim 28 mrz. 2018 - 19:39
Dyalise Anonim 15 st. 2018 - 18:36
Quappen kaufen Anonim 6 gru. 2017 - 20:25
Przysługa? Anonim 7 li. 2017 - 09:41
Co gorsza przybędą kolejne transporty siarki Anonim 28 paź. 2017 - 09:21
Racja! Anonim 24 paź. 2017 - 20:20

[] Najczęściej czytane

Marcin Simiński portal.jpg

W muszli koncertowej na promenadzie wystąpi dziś (13.06) Marcin Simiński ze swoim zespołem The Past System Songs. Początek o godz. 19.00. Wstęp jest bezpłatny. W trakcie koncertu usłyszymy utwory gigantów polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, które wciąż nie schodzą z radiowych playlist. To m.in.: Rezerwat, Lombard, Oddział Zamknięty, Dżem, Deep Purple czy Neil Young. Przygotowany specjalnie na sezon koncertowy 2021 program zawiera również część akustyczną, wykonywaną przez trio.

pętla.jpg

Rozpoczęła się budowa ostatniego odcinka szlaku rowerowego, który połączy niemiecką część wyspy Uznam z wyspą Wolin. Będzie przebiegać od granicy z Niemcami, wzdłuż promenady, ulicy Uzdrowiskowej, przez trasę „Nad Świną”, ulicą Jachtową aż do przeprawy promowej "Warszów". Po dotarciu na wyspę Wolin rowerzyści mogą dalej pojechać ścieżką wzdłuż ulicy Barlickiego w kierunku Międzyzdrojów.