Odpowiedź

wodniczka

Przyrodnicy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków wykonali na Karsiborskiej Kępie unikatowy system nawadniania, który pozwoli na stworzenie odpowiednich warunków siedliskowych dla ptaków zagrożonych wyginięciem. Było to konieczne, ponieważ przesuszone tereny rezerwatu nie gwarantowały im odpowiedniej ilości pożywienia, a tym bardziej bezpiecznego odbycia lęgów. Przyrodnicy mają nadzieję, że ich projekt przyczyni się do powrotu na Karsiborską Kępę wodniczki – zagrożonego wyginięciem ptaka wędrownego.

Inwestycję wykonano w ramach współfinansowanego przez UE projektu LIFE „Ochrona wodniczki w Polsce i w Niemczech”. Dzięki temu możliwe było wybudowanie na „Karsiborskiej Kępie” ujęć wody i systemu nawadniającego. Pozwoli to na gospodarowanie wodą z korzyścią dla przyrody.

"Dopływ wody słodkiej zmieszanej ze słoną wodą z Bałtyku jest niezbędny dla przetrwania kilkunastu gatunków roślin słonolubnych (tzw. halofitów – red.). Do stwierdzonych na Karsiborskiej Kępie przedstawicieli tej grupy zaliczamy między innymi babkę pierzastą, która ma tu jedyne stanowisko w Polsce" – podkreśla Maja Piasecka, kierownik rezerwatu „Karsiborska Kępa”.

W wale przeciwpowodziowym na Karsiborze powstały dwa ujęcia zamykane zasuwą. W razie deficytu wody w rezerwacie może ona teraz wpływać ze Starej Świny. Dzięki dwóm doprowadzalnikom i sieci rowów możliwe jest nawadnianie pastwiskowych terenów w zachodniej części „Karsiborskiej Kępy”, a także łąki w części wschodniej, która stanowi siedlisko wodniczki. Doprowadzalniki zakończone są przepustami – ich zamknięcie umożliwia zatrzymanie wody na łąkach i pastwiskach. Po zakończeniu sezonu lęgowego ptaków poziom wody, dzięki stacji pomp, można obniżyć do poziomu pozwalającego na przeprowadzenie innych ochronnych zabiegów – koszenia i zbioru biomasy. W przyszłości system pomoże dostarczać wody niezbędnej do utrzymania i odtworzenia siedlisk ptaków lęgowych oraz słonawy nadmorskiej – roślin chronionych w ramach sieci Natura 2000.

Niestety, od roku 2000 przyrodnicy obserwują w „Karsiborskiej Kępie” ciągły spadek populacji wodniczki. W 2007 stwierdzono tam mniej niż 20 śpiewających samców. Cztery lata później było ich już tylko 2-4, a w ubiegłym roku w rezerwacie nie zauważono żadnego. Wcześniej śpiewające samce widziano na wyspach Wolińskiego Parku Narodowego - w we wschodniej części obszaru Świnoujścia.

Pomorska populacja wodniczki była niegdyś częścią większej populacji w północno-zachodniej Polsce i w północnych Niemczech. Na Pomorzu Zachodnim ilość tego gatunku zmniejszyła się z ponad 50 w 2011 roku do około 30 w 2012 roku. Ornitolodzy wciąż mało wiedzą o tym, co dzieje się z wodniczkami na przelotach i zimowiskach. Dotychczas poznano lokalizację zimowania zaledwie 30 procent populacji.

"Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości wodniczki znów powrócą na Karsiborską Kępę" – dodaje Maja Piasecka.

Oprac.RJ
Fot. Zbigniew Kajzer

Odpowiedz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

[] Najnowsze komentarze

Titel Autor Data
Holdu Pruskiego Anonim 28 mrz. 2018 - 19:39
Dyalise Anonim 15 st. 2018 - 18:36
Quappen kaufen Anonim 6 gru. 2017 - 20:25
Przysługa? Anonim 7 li. 2017 - 09:41
Co gorsza przybędą kolejne transporty siarki Anonim 28 paź. 2017 - 09:21
Racja! Anonim 24 paź. 2017 - 20:20

[] Najczęściej czytane

ryby portal.jpg

Jedzenie ryb jest zdrowe, ale dlaczego? Jak przyrządzać ryby, aby były smacznym i wartościowym posiłkiem? Czy warto kupować ryby z regionu, czy raczej szukać tych żyjących w odległych morzach i oceanach? Na takie pytania postarają się odpowiedzieć organizatorzy akcji „Wolin z rybą na talerzu”. Projekt jest realizowany przez Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków. Pierwsza impreza z cyklu „Wolin z rybą na talerzu” odbędzie się już 1 i 2 sierpnia na Błoniach w Wolinie.

koncert portal.jpg

Już jutro (1.08) muszla koncertowa przy promenadzie wybrzmi fantastycznymi dźwiękami jazzu w wykonani grupy EABS z gościnnym udziałem Pauliny Przybysz. To jednak nie jedyna atrakcja tego wieczoru. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp wolny. Obowiązuje reżim sanitarny.

Peenemünde portal.jpg

Gdy zostanie otwarta granica na Uznamie dla jednodniowych turystów warto wybrać się do Muzeum Historyczno-Technicznego w Peenemünde. Obecnie można tam oglądać dwie nowe ekspozycje. Pierwsza z nich to wystawa specjalna pt. „Albert Speer w Republice Federalnej Niemiec. Radzenie sobie z niemiecką przeszłością ”. Kolejna wystawa specjalna „INNOspaceEXPO - ALL.TĘGLICH!” jest poświęcona wpływom rozwoju technologii i podróży kosmicznych na nasze codzienne życie.

tunel portal mszyna.jpg

Dwa oceany, cztery morza oraz liczne kanały i zatoki. Razem aż 10350 mil morskich. Tyle dokładnie będzie musiała pokonać maszyna drążąca tunel pod rzeką Świną, która ruszy w podróż z Chin do Świnoujścia. Od połowy czerwca trwały odbiory techniczne tego najważniejszego urządzenia. Z powodu koronawirusa cała procedura odbyła się zdalnie. Polscy inżynierowie i technicy zadawali wiele pytań chińskim partnerom i za pomocą kamery dokładnie oglądali wszystkie części maszyny. Nie było to wcale takie proste.