Śladami apostoła Chrystusa

parafiaportal.jpg
słupek2portal.jpg
SZLAK JAKUBOWY - 44portal.jpg

Nowy produkt turystyczny na Pomorzu Zachodnim - szlak św. Jakuba zawitał także do Świnoujścia. Pisaliśmy o tym już w ubiegłym roku. Jego główną ideą jest poznawanie kultury, historii i obyczajów w miejscowościach znajdujących się na szlaku jednego z apostołów Chrystusa. Dlatego powinno się go przemierzać pieszo, tak jak przed stuleciami robili to pielgrzymi udający się do grobu Jakuba Starszego znajdującego się w Hiszpanii. Symbolem szlaku jest żółta muszla pielgrzyma. Teraz podajemy jego szczegółową trasę po polskiej stronie wyspy Uznam.

Na wyspie Uznam szlak zaczyna się przy przeprawie promowej „Bielik”. Dalej idziemy w lewo Wybrzeżem Władysława IV. Po prawej stronie na placu Rybaka warto zwrócić uwagę na jeden z najstarszych budynków w mieście, w którym mieścił się dawniej miejski ratusz. Wybudowany w latach 1805-1809 jest dziś siedzibą Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Są w nim prezentowane eksponaty dotyczące rybołówstwa i narzędzi połowowych, fauny Bałtyku oraz historii miasta. Po lewej stronie nabrzeża można zobaczyć statki stacjonującej w Świnoujściu 8.Flotylli Obrony Wybrzeża. Skręcamy w ul. Marynarzy i kierujemy się w stronę widocznej wieży kościoła pw. Chrystusa Króla.

Świątynia znajduje się przy placu Wolności. Kościół zbudowano w latach 1788-1792. Wieżę dobudowano w 1881 roku. Obecnie trwa renowacja elewacji świątyni. Zwiedzając wnętrze kościoła nie sposób zauważyć pięknego modelu korwety wykonanego z drewna w 1814 roku. Jest on zawieszony tuż pod sklepieniem świątyni. Wiąże się z nim ciekawa historia. Replikę statku wykonał hamburski kupiec Chrystian Heins wspólnie z bratem podczas przymusowego pobytu we francuskim porcie Bordeaux, gdzie obaj trafili za łamanie blokady handlowej. Gdy wojna się skończyła kupiec postanowił, że model statku podaruje kościołowi, w którym się ożeni. Los przywiódł go do Świnoujścia. Tu poznał swoją przyszłą żonę. Ślub odbył się w kościele pw. Chrystusa Króla i zgodnie z obietnicą kupiec zawiesił w nim replikę statku nazywając go "vergissmannicht" (nie zapomina się). W kościele znajdują się też zabytkowe organy z 1803 roku. Każdego lata w świątyni organizowany jest cykl piątkowych koncertów organowych w wykonaniu artystów z całej Europy.

Dalej szlak prowadzi ulicą Konstytucji 3 Maja. Mijamy rondo i na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w lewo w ul. Tadeusza Kościuszki. Idąc prosto dochodzimy do skrzyżowania z ul. Hugo Kołłątaja. Skręcamy w prawo i po kilkuset metrach docieramy do ul.11 Listopada. Ponownie skręcamy w prawo a na najbliższym skrzyżowaniu w lewo w ul. Gdańską. Po chwili dochodzimy do kolejnego obiektu sakralnego na szlaku - kościoła pw. bł. Michała Kozala (biskupa i męczennika II wojny światowej). Świątynia jest dość młoda o czym świadczy jej nowoczesna architektura. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1987 roku i trwała wiele lat. Wnętrze świątyni rozświetlają potężne witraże przedstawiające Michała Kozala oraz misjonarza Pomorza Ottona z Bambergu.

Wychodząc ze świątyni na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w lewo w ul. Śląską, którą dochodzimy do ul. Szkolnej. Skręcamy w prawo a na rozwidleniu dróg w prawo w ul. Juliana Markiewicza. Na końcu ulicy szlak wchodzi w ul. Małopolską by skręcić w prawo w ul. Wielkopolską. Tak dochodzimy do ul. Grunwaldzkiej. Skręcamy w prawo a po chwili w lewo w ul. Krzywą. Szlak zaprowadzi nas do samej granicy państwa. Poznamy ją po małym drewnianym mostku wzniesionym nad kanałem torfowym. Jest on punktem widokowym na malownicze rozlewiska ujścia Odry, które zostały docenione tytułem Krajobrazu Roku. Tutaj warto zatrzymać się na dłużej i wyciągnąć lornetkę z plecaka. Tereny ciągnące się wzdłuż granicy są miejscem bytowania wielu gatunków dzikiego ptactwa m.in. żurawi, które czasami można zobaczyć z naprawdę bliskiej odległości. Dalej szlak prowadzi przez niemieckie osady na Uznamie m.in. Kamminke, Garz w kierunku Rostocku. Trasę śladami św. Jakuba można pokonać pieszo lub rowerem.

Na Pomorzu Zachodnim szlak św. Jakuba ciągnie się od Sławna po Świnoujście i Szczecin. Liczy łącznie 314 km. Szlaki jakubowe wykształciły się w średniowieczu i przetrwały prawie bez zmian do dnia dzisiejszego. Mają zachęcać ludzi do wolniejszego przemierzania różnych krajów i regionów, aby poznawać ich różnorodność i specyfikę. W 1982 r. szlak św. Jakuba został ogłoszony pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym a w 1993 dodano go do listy dziedzictwa kulturowego UNESCO. Szlak jest odnawiany w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej Południowy Bałtyk przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Muszla pielgrzyma – symbol pielgrzymów podróżujących do sanktuarium w Hiszpanii. Przed laty zbierali oni po drodze muszelki na wybrzeżu Atlantyku, co stanowiło pamiątkę i dowód na odbycie pielgrzymki. Ma ona symbolizować dobre uczynki i przypominać o przykazaniu miłości do Boga i bliźniego.